петак, 7. децембар 2012.

JP Obnovljivi izvori Srbije


Novoformirano preduzeće JP OIS, nalazi se u sastavu EPS-a i još nije zaživelo, niti se zna čime će se ono tačno baviti i šta će od proizvodnih postrojenja ući u njegov sastav.
Moje lično mišljenje, u vezi funkcionisanja ovog JP je sledeći:
Prvo i osnovno, JP OIS mora biti izdvojeno iz sastava EPS-a i raditi kao nezavisno preduzeće. Razlog je sledeći: postrojenja ovog preduzeća su relativno mala, na drugi način se dobija (proizvodi) električna energija i problemi koji se javljaju su sasvim druge prirode u odnosu na proizvodne kapacitete EPS-a. Samim tim ovo JP će uvek biti na marginama rada EPS-a i nikada neće imati punu i potrebnu pomoć, razumevanje i saradnju u okviru EPS-a.
Za početni rad ovog JP potrebno je da sve male HE napravljene između 2 Svetska rata uđu u sastav ovog preduzeća, jer one po svom karakteru i osobinama spadaju tu. Ove HE bi imale trostruku ulogu u okviru JP OIS. Prva uloga je proizvodnja električne energije, druga uloga bi bila edukativna, napravio bi se ugovor sa mašinskim i elektrotehničkim fakultetima u Srbiji da studenti obavljaju svoju praksu u njima i da se upoznaju sa osnovnim principima rada malih HE.
Treća uloga ovih HE bila bi turističko-ugostiteljska. Svaka ova stara HE ima u svom sastavu restoran, ponekad i ribnjak, a mašinske zgrade su prava mala dela arhitekture. Uz njih treba izgraditi male hotelčiće sa maksimalno 30 kreveta gde bi turisti mogli da prenoće, ali gde bi bili i smešteni i studenti na praksi.
U sastav ovog preduzeća ušla bi i firma SAVA TENT, koja je pred gašenjem, a u svom sastavu ima hotel Obrenovac. Prvi sprat hotela bi se pretvorio u kancelarijski prostor i tu bi bila smeštena direkcija JP OIS. Ostali spratovi hotela (sobe) nastavile bi da se koriste za rad hotela.
Na poslednjem (VI spratu) hotela nalazi se lokalna TV i zakupljuje ceo sprat, što je takođe dodatni izvor prihoda.
E sad se dolazi do bitnog, šta i kako u budućnosti treba da radi ovo JP, odnosno u kom pravcu treba da ide njegov razvoj i delovanje. Da bi bilo profitabilno i uspešno, mora se baviti samo onim OIE koji će brzo vratiti uložena sredstva, donositi profit i kojih ima najviše i Srbiji. Za sve ostale vidove OIE, ovo preduzeće vrši će konsultantske usluge, davati baznu podršku, pružati pomoć pri izdavanju dozvola i davati stručna mišljenja.
OIE kojih ima najviše u Srbiji su: vetar, voda i biomasa i na to će se obraćati najveća pažnja i usmeriti poslovanje.
Biomasa je Oi koga ima najviše u Srbiji, može se koristiti direktno, bez prerade ili pak, da se koristi za proizvodnju biogasa i kao nusprodukt da se dobija kvalitetno đubrivo za poljoprivredu.
Ovo preduzeće može graditi TE-TO ili samo TO koje bi bile 100% u vlasništvu preduzeća ili kao suvlasnici sa nekim drugim investitorom-privatnikom.
Kod direktnog korišćenja biomase, kao energent bi se koristila drvna biomasa ili komunalni otpad. Jednostavnije rečeno koristili bi se drvni otpaci iz drvno-prerađivačke industrije, a to je granjevina, kora drveta, piljevina i strugotina koji ostaju posle obrade drveta u šumama, strugarama i fabrikama građevinskog materijala. TE-TO koje koriste komunalni otpad gradile bi se na gradskim deponijama, njihovom izgradnjom smanjio bi se ili potpuno nestao problem odlaganja komunalnog otpada i zagađenje koje to odlaganje sa sobom donosi.
Drugi vid korišćenja biomase je prerada, odnosno dobijanje biogasa, koji se kasnije može koristiti za toplane, za pokretanje automobilskih motora ili za proizvodnju električne energije.
Za proizvodnju biogasa koriste se otpaci iz poljoprivredne proizvodnje, otpaci iz klanica, stočni i živinarski izmet, biorazgradiv komunalni otpad, itd. Sve ovo omogućuje širok spektar izgradnje postrojenja za proizvodnju biogasa i njihovu rasprostranjenost po celoj Srbiji, u svim njenim područjima.
Drugi OI kojeg takođe ima puno u Srbiji je vetar. On je nepresušan izvor energije i potpuno je besplatan. Izgradnja vetrofarmi moguće je u mnogim delovima Srbije, vlasnička struktura bi u početku bila 50% uz učešće privatnog investitora, dok bi se kasnije ušlo i u izgradnju vetrofarmi koje bi bile potpuno u vlasništvu ovog preduzeća.
Treći izvor OIE kojim bi se posebno bavilo ovo JP je VODA, odnosno planinski potoci i reke, na kojima bi se gradile mikro, mini i male HE snage do maksimalno 10 MW instalisane snage. Ovde bi se posebno išlo na suvlasništvo sa privatnim investitorima, najčešće vlasnicima zemljišta preko koga prelazi vodotok. U 100% vlasništvu JP bi bile samo HE od 2 – 10 MW instalisane snage, ali njih bi bilo i najmanje.
Zašto ova 3 OIE i zašto ovakva koncepcija suvlasništva. Odgovor je vrlo jednostavan, a opet i kompleksan.
Prvo, država Srbija trenutno nema novca za potpune investicije, odnosno da se uđe u 100% vlasništvo postrojenja. Drugo, ovo je idealan način da se podpomogne razvoj poljoprivrede, razvoj i obnova sela, kao i da se naprave velike uštede u uvozu energenata.
O razvoju i obnovi sela i poljoprivrede već sam pisao u ranijim Blogovima, a ovo je samo pojašnjenje kako i na koji način to uraditi.

Нема коментара:

Постави коментар